Sztuka przyszłości, czyli wystawa Björk w Polsce!

Tokio, Los Angeles, Londyn i Barcelona… a potem? A potem Poznań! Uwielbiana islandzka artystka, która przyzwyczaiła nas już do tego, że lubi eksperymenty, tym razem pokaże w Polsce swój najnowszy projekt „Björk Digital” zrealizowany w technice VR. Wystawa odbędzie się na Art & Fashion Forum w Starym Browarze w dniach 3-31 października… Już teraz wiadomo, że będzie się działo!


Choć Björk przede wszystkim znana jest jako wokalistka obdarzona wyjątkowym głosem i producentka, to od pewnego czasu coraz więcej mówi się o niej, także jako o artystce związanej z różnymi dziedzinami sztuki. Jej najnowszy projekt zrealizowany wspólnie z Jamesem Merrym to sztuka i fascynacja nowoczesnymi technologiami w jednym. Björk za pomocą swojej sztuki nie po raz pierwszy stworzyła interesujący i wyjątkowy świat. Od baśniowych teledysków nagranych w magicznych, islandzkich plenerach, po zadziwiające wizualizacje. Artystce nie można zarzucić braku pomysłowości i kreatywności.

Część prezentowanych na wystawie prac powstała dzięki współpracy z programistami przy użyciu zaawansowanych technologii i wizualizacji. Ciekawym przykładem tego co będzie można zobaczyć jest choćby video „Black Lake” z pięknymi panoramicznymi ujęciami islandzkich gór (reż. filmu Andrew Thomas Huang), które wystawiono między innymi w słynnym Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Żeby wzmocnić przekaz prac artystka używa najnowocześniejszych technologii VR (rzeczywistość wirtualna).

Björk znana jest z tego, że lubi przełamywać granice w sztuce i muzyce, poszukiwać nowych doznań, prezentować ludziom rzeczy ciekawe i nieoczywiste. Jej fascynację wirtualną rzeczywistością można było zaobserwować już podczas prezentacji ostatnich dwóch albumów, które były projektami multimedialnymi. Płyta „Vulnicura” z 2015 r to pierwsza na świecie płyta, której można słuchać w goglach VR.

Bjork Biophilia / Fot. materiały organizatora

Björk przygodę z muzyką zaczynała jako jedenastoletnia dziewczynka. Z pomocą swojego ojczyma, który grał na gitarze, nagrała w 1977 swój pierwszy album pod prostym tytułem Björk. Płyta, która zawierała kilka islandzkich piosenek dla dzieci, a także autorską wersję przeboju zespołu The Beatles Fool on the Hill, stała się bardzo popularna na Islandii. Pierwszy solowy album „Debut” wydała w 1993 roku i od razu zyskała ogromne uznanie. Na całym świecie sprzedała kilkadziesiąt milionów płyt.